"KOD ADI 2023" PROJESİ BİLGİLENDİRME ÇALIŞTAYI

Eklenme Tarihi : 02 Nisan 2018 Pazartesi
Okunma Sayısı : 95

Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen "Kod Adı 2023" projesi kapsamında çeşitli platformalarda çalışmalar düzenleniyor.

 Proje çerçevesinde, 29-30 Mart tarihlerinde Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın ev sahipliğinde Kültür ve Turizm Bakanlığı iş birliği ile gerçekleştirilen çalıştay  ‘’Halk Kütüphanelerinde Maker Hareketl” temasıyla işlendi.

Halk kütüphanelerinde teknolojik altyapıyı geliştirmek amacıyla düzenlenen çalıştaya Kod Adı 2023 projesinden sorumlu gençlik liderleri katıldı. Çalıştayda; algoritma ve kod yazma, mobil uygulama geliştirme, elektronik ve robotik ,oyun ve animasyon geliştirme, web sitesi geliştirme alanlarında sunumlar yapılırken, gençlik liderleri, standlarda ahşap tasarım ve uygulama alanlarında yapılan çalışmaları da görme fırsatı buldu.

Çalıştay sonunda katılımcılara sertifika verildi.

Kod Adı 2023 Projesi

Ülkemizin 2023 hedefleri doğrultusunda geçtiğimiz yıl Gençlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne bağlı 81 ildeki Gençlik Merkezlerinde Kod Adı 2023 projesi başlatıldı.

Kod Adı 2023 projesi kapsamında gençler; algoritma, web ve mobil uygulama geliştirme, elektronik ve robotik eğitimleri verildi. Ayrıca milli yazılımların önemi, erken yaşta kodlama eğitimi, dijital bilgi güvenliği, siber saldırılar, etkili sosyal medya yönetimi ve dijital pazarlama üzerine seminer programları da gerçekleştirilirken, Mayıs ayından bugüne kadar verilen eğitimlerden ülke genelinde 18.565 genç gençlik merkezleri aracılığıyla kodlama eğitimi aldı.